Uczucia, relacje i ciąża
Opis
Ciąża może oznaczać początek nowego etapu w życiu kobiety, ze wszystkimi zmianami, jakie może on przynieść. Ludzie mówią o oczywistych – pragnieniach, zmęczeniu, nudnościach, sylwetce – ale są też sytuacje, takie jak negocjowanie nowych warunków pracy i przerabianie finansów, które mogą sprawić, że będzie to trudny czas.
Oprócz zmian fizycznych, finansowych i społecznych wiele kobiet doświadcza również zmian emocjonalnych podczas ciąży. Mieszane emocje są normalną i niezbędną częścią przygotowań do zostania rodzicem. Podobnie jak nieoczekiwane komplikacje zdrowotne (na przykład nadciśnienie), problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć każdą kobietę w ciąży. Rozmowa o swoich uczuciach może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia. Zobacz więcej na stronie https://www.sw.gov.pl/strona/zaklad-opieki-zdrowotnej-w-bialymstoku
Bardzo ważne jest, aby dbać o siebie i zdawać sobie sprawę z tego, czy z dnia na dzień trudno ci sobie radzić. Jeśli przez jakiś czas odczuwałeś smutek, przygnębienie, zmartwienie lub niepokój i zaczyna to wpływać na Twoje życie, czas poszukać pomocy.
Przygotowanie do bycia rodzicem
Zarówno dla przyszłych mam, jak i dla tatusiów pomocne może być poznanie sposobów pomagania sobie i innym w okresie zmian. Czytaj książki dla rodziców, rozmawiaj z członkami rodziny i przyjaciółmi o ich doświadczeniach jako nowych rodziców i poświęć trochę czasu na zastanowienie się, kto może być w stanie zapewnić wsparcie, jeśli tego potrzebujesz. Może pomóc w nawiązaniu kontaktów z innymi osobami, które również są w ciąży lub mają dzieci w podobnym wieku. Przygotowanie jest ważne, ale warto też pamiętać, że nie można przygotować się na wszystko.
Twoje emocje podczas ciąży
Ciąża to trudny i ekscytujący czas. To normalne, że oczekujące mamy i tatusiowie doświadczają wzlotów i upadków, kiedy spodziewają się dziecka. Jednak dla niektórych lęk i depresja podczas ciąży mogą wpływać na ich codzienne życie.
Zwróć uwagę na te objawy lęku i depresji podczas ciąży:
• ataki paniki (przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, duszność)
• uporczywe, uogólnione zmartwienie, takie jak obawa o zdrowie lub dobre samopoczucie dziecka
• zachowania obsesyjne lub kompulsywne
• nagłe wahania nastroju
• uczucie ciągłego smutku, przygnębienia lub płaczu bez wyraźnego powodu
• nerwowość, nerwowość lub panika
Twoja relacja z partnerem
Ciąża przyniesie duże zmiany w Twoim związku, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Niektóre osoby łatwo radzą sobie z tymi zmianami, podczas gdy innym jest to trudniejsze. Często zdarza się, że pary kłócą się od czasu do czasu podczas ciąży. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w czasie ciąży istnieją zrozumiałe powody sporadycznych trudności i dobre powody, by czuć się bliżej i bardziej kochać.
Poniższe wskazówki dotyczące komunikacji mogą pomóc w pielęgnowaniu relacji w czasie ciąży:
• Porozmawiaj ze sobą o tym, co czujesz w związku z ciążą i co nadejdzie — pozytywy i negatywy. Staraj się mówić w sposób, który wyjaśnia twoje poglądy, a nie obwinia partnera.
• Porozmawiaj o swoich nadziejach i marzeniach związanych z rodziną oraz o tym, jakie rytuały i tradycje są ważne.
• Porozmawiaj o swoich indywidualnych stylach wychowawczych. Jeśli twoje style okażą się inne, być może będziesz musiał pracować nad rozwiązywaniem problemów wraz z negocjacjami i kompromisem.
• Bądź otwarty i szczery w kwestii swoich potrzeb seksualnych. Istnieją również praktyczne sposoby, w jakie możesz pomóc w radzeniu sobie z wpływem ciąży na twój związek:
Idźcie razem na zajęcia rodzenia.
Zastanów się nad uzyskaniem pomocy w zarządzaniu pieniędzmi, jeśli martwisz się kosztami urodzenia dziecka. Porozmawiaj o kwestiach praktycznych, takich jak znalezienie czasu dla siebie i partnera oraz o tym, jak podzielisz się obowiązkami domowymi teraz i po urodzeniu dziecka. Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi
Ciąża to nie tylko wyjątkowy czas dla Ciebie i Twojego partnera; może być wiele innych osób wokół ciebie, które są zainteresowane twoją ciążą, na przykład twoja rodzina i przyjaciele. Ludzie mogą zaoferować ogromną pomoc na różne sposoby i prawdopodobnie będziesz zadowolony z ich zainteresowania i wsparcia. Ale czasami może się wydawać, że przejmują kontrolę.
Bycie w ciąży może również narazić Cię na wiele porad i być może krytyki. Będą chwile, kiedy docenisz radę, ale także chwile, kiedy rada nie będzie potrzebna lub pomocna. Ważne jest, aby zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie. W końcu to twoja ciąża i twoje dziecko. Jeśli niechciane porady stają się problemem, wyjaśnij delikatnie, że są pewne decyzje, które tylko ty i twój partner możecie podjąć, a niektóre rzeczy wolisz robić sam.
Wsparcie w pracy
Jednym z praktycznych pytań, które będziesz musiał omówić, jest to, jak poradzisz sobie z porodem i czy Twój partner tam będzie. Wielu partnerów chce być przy narodzinach dziecka. Może pomóc dowiedzieć się, jakie masz opcje porodu, w tym, gdzie możesz urodzić. Może się zdarzyć, że nie masz partnera w czasie ciąży i potrzebujesz dodatkowego wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół. Możesz porozmawiać z położną o niektórych usługach, które: są dostępne.
Radzenie sobie, gdy jesteś sam. Jeśli jesteś w ciąży i jesteś samotna, ważne jest, aby mieć ludzi, z którymi możesz dzielić się swoimi uczuciami i którzy mogą zaoferować Ci wsparcie. Rozwiązywanie problemów, zarówno osobistych, jak i medycznych, jest często trudne, gdy jesteś sam. Lepiej znaleźć kogoś, z kim możesz porozmawiać, niż pozwolić, by sprawy cię przygnębiły.
Poproś zaufaną osobę o wsparcie przy porodzie
To, że nie masz partnera, nie oznacza, że musisz sama chodzić na wizyty przedporodowe i samodzielnie radzić sobie z porodem. Masz prawo zabrać kogo chcesz: koleżankę, siostrę, a może mamę. Jeśli możesz, zaangażuj swoją partnerkę porodową do zajęć rodzenia i powiedz mu, czego od niej chcesz. Pomocne może być omówienie z nimi planu porodu, aby zrozumieli Twoje życzenia dotyczące porodu. Jeśli nie masz partnera, możesz również zapytać położną, czy w Twojej okolicy są zajęcia rodzenia, które są prowadzone specjalnie dla samotnych kobiet.
Planować naprzód. Zastanów się, jak sobie poradzisz po porodzie. Czy będą wokół ciebie ludzie, którzy ci pomogą i wesprą? Jeśli nie ma nikogo, kto może udzielić ci wsparcia, pomocne może być przedyskutowanie z kimś twojej sytuacji.