Przygotowanie dzieci do wizyt w szpitalu

Opis

Badania i zabiegi w służbie zdrowia przebiegają zwykle lepiej, jeśli Ty i Twoje dziecko jesteście przygotowani. Jako rodzic, jeśli jesteś przestraszony i niespokojny, łatwo jest przenieść to na dziecko. Przygotuj najpierw siebie, a potem swoje dziecko. Oto kilka rad, jak to zrobić.

Personel szpitala powinien zapewnić wsparcie

Możesz się przygotować, czytając lub pytając personel medyczny. Kiedy poczujesz się komfortowo, możesz przygotować swoje dziecko. Dobrze jest powiedzieć opiekunowi, jeśli coś cię martwi i chcesz pomocy. Na przykład, możesz potrzebować pomocy w trzymaniu dziecka podczas badania.

Jeśli nie jesteś w stanie się przygotować, to zazwyczaj i tak jest dobrze. Personel poinformuje Cię również, w jaki sposób będzie przebiegało badanie lub leczenie po przybyciu na miejsce.

  • Opieka powinna być dostosowana do dziecka

  • Jeśli Twoje dziecko musi być przyjęte do szpitala, opieka powinna być dostosowana do jego specjalnych potrzeb, a personel powinien mieć specjalne przeszkolenie w opiece nad dziećmi. W szpitalach dziecięcych prowadzone są programy przygotowujące dzieci i rodziców. Jeśli dziecko musi pozostać w szpitalu przez dłuższy czas, często stosuje się również terapię zabawą i edukację szkolną.

  • Ważne, aby zrozumieć, aby być przygotowanym

  • Aby być przygotowanym, ważne jest, aby zrozumieć, co się stanie. Może to oznaczać, na przykład, że potrzebujesz tłumacza, tekstu do czytania w domu lub innych udogodnień, abyś mógł naprawdę zrozumieć i być zaangażowany.

  • Jeśli Twoje dziecko jest częstym gościem

Jeśli dziecko przychodzi do tego samego miejsca kilka razy, ma prawo spotkać się z tymi samymi osobami, z którymi widziało się wcześniej, jeśli chce i jeśli jest to możliwe. Jeśli dziecko poznaje nowych ludzi, powinni oni zostać poinformowani o dziecku i o tym, czego ono chce.

Dlaczego warto przygotować dziecko do wizyt w szpitalu?

Dzieci są bardziej skłonne do współpracy, jeśli z góry wiedzą, co się wydarzy. Na przykład, lepiej, żeby dziecko wiedziało, że strzykawka może zranić, niż żeby było to dla niego zaskoczeniem.

Dzieci mają również prawo do informacji i udziału we własnej opiece. Oznacza to, między innymi, że dziecko powinno otrzymywać informacje w taki sposób, aby je rozumiało, oraz że powinno mieć możliwość zadawania pytań i wyrażania swoich opinii.

Jeśli dziecko obawia się wizyty, rodzic może je uspokoić, obiecując, że będzie obecny podczas badania lub leczenia. Jeśli dziecko jest pod narkozą, nie będziesz przy nim obecny aż do momentu, gdy dziecko zaśnie lub się obudzi. Możesz powiedzieć dziecku, że jeśli chce, może powiedzieć, że się martwi i poprosić personel o dokładne wyjaśnienie, co się stanie.

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co ma się wydarzyć

Rozmawiając z dzieckiem o tym, co je czeka, dajesz mu również szansę powiedzenia, jak się czuje. Pomożesz również dziecku poczuć się bezpiecznie i zaufać rodzicom i opiekunom.

Ważne jest, aby przed wizytą w szpitalu spróbować dowiedzieć się, czy dziecko ma jakieś obawy. Jeśli dziecko ma jakieś pytania, wykorzystaj je jako punkt wyjścia podczas przygotowań. Jako dorosły, musisz być tak szczery, jak to tylko możliwe, mówiąc dziecku, co się stanie. Nie należy ani zaniżać, ani wyolbrzymiać. To, co powiesz dziecku, będzie zależało od jego wieku, zrozumienia i dojrzałości.

Opowiadaj małymi krokami

Możesz małymi krokami opowiadać dziecku, co się wydarzy. Od najmniej nieprzyjemnego do tego, co według Ciebie jest najtrudniejsze dla dziecka. Ważne jest, aby dziecko rozumiało, że to, co się dzieje, ma swój koniec.

Jeśli dziecko ma być poddane dłuższemu leczeniu, dobrze jest, aby zarówno ono, jak i rodzic byli zaangażowani w planowanie leczenia wraz z zespołem opieki zdrowotnej.

Przygotować i ułatwić dziecku zabawę

Młodsze dzieci, zwłaszcza te poniżej siódmego roku życia, mogą przygotować się do wizyt w przychodni poprzez zabawę.

Zabawa może pomóc dziecku:

  • uczyć się rzeczy, rozumieć i używać wyobraźni i ciała

  • wczuwać się w nowe i być może niekomfortowe sytuacje i znajdować sposoby radzenia sobie z nimi

  • nawiązać kontakt i przetwarzać różne emocje, takie jak strach czy ciekawość.

Gra przed wizytą

Możesz grać, co się stanie z Twoim dzieckiem. Na przykład, można na zmianę wcielać się w rolę pacjenta i lekarza lub włączyć do gry lalki i miękkie zabawki. Dziecku może być łatwiej powiedzieć, że lalka jest smutna lub przestraszona, niż że to dziecko czuje się w ten sposób.

Zabawa podczas wizyty

Aby pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowego otoczenia, warto dać mu trochę czasu na zabawę w poczekalni lub pokoju zabaw przed rozpoczęciem badania lub leczenia. Zobacz http://www.croatia.org/crown/articles/9957/1/Dr-Edward-L-Miloslavich-Croatian-investigator-of-the-Katyn-Forest-tragedy.html

W przypadku młodszych dzieci można pomóc, odwracając ich uwagę podczas badania lub zabiegu za pomocą książki, zabawki lub czegoś innego, co jest dla nich ekscytujące.

Zabawa po wizycie

Dzieci często bawią się rzeczami, których doświadczyły. Jeśli Twoje dziecko chce się pobawić czymś, co przeżyło podczas wizyty, możesz dać mu torbę medyczną dla dzieci.

Dobrym pomysłem może być również rozmowa o tym, co się stało i pozwolenie dziecku na podzielenie się własnymi doświadczeniami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY