Świadectwo energetyczne – w jaki sposób można je zrobić
Opis
Od jakiegoś czasu kładziony jest duży nacisk na kwestie związane z oszczędzaniem energii, i to na rozmaitych płaszczyznach. Jedną z nich jest budownictwo, a konkretniej weryfikacja, jakie zapotrzebowanie na energię posiadają rozmaite obiekty i budynki. A to zapotrzebowanie znacząco się może różnić, zależnie od tego, z czego dokładnie budynek został wykonany i jak jest wykończony. Pokrycie ścian dobrą termiczną izolacją i montaż okien o dużej szczelności parę razy nawet może obniżyć rachunki za ogrzewanie, czyli będzie o co walczyć.
Obecnie każdy obiekt posiadać musi specjalny energetyczny certyfikat, jaki jest wykonywany na podstawie szczegółowego audytu. Sporo osób zapewne będzie ciekawych, Gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, kto może je przeprowadzić i jaki będzie koszt. Takimi audytami zajmują się osoby posiadające niezbędne umiejętności oraz są uprawnione do ich wykonywania. Cena certyfikatu jest uzależniona od wielu rzeczy. Przede wszystkim wpływ na to będzie miał wiek i rozmiar obiektu, im będzie on starszy tym trzeba się liczyć z wyższą opłatą. W dużych miejscowościach także ceny mogą być nieco zwiększone, ale tu już nie ma takich dużych różnic. Na niewielkie mieszkanie czy garaż bez żadnego problemu starczy suma około 300 złotych, lecz w przypadku budynków wielorodzinnych liczyć się trzeba z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.
A Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków jest konieczne, przykładowo jeżeli ktoś będzie chciał swoją nieruchomość sprzedać. Bez takiego zaświadczenia nie będzie można podpisać aktu notarialnego, ponieważ zobowiązują do tego przepisy. Jeżeli ktoś takiego świadectwa nie posiada, to może się narazić na grzywnę, która czasem wynosi nawet pięć tysięcy. Takie same konsekwencje wyciągnięte mogą zostać wobec właścicieli, którzy podali podczas certyfikowania nieprawdziwe dane. Samo przeprowadzenie audytu nie będzie zajmowało dłużej niż kilkanaście dni, a dokument, który się otrzyma jest ważny przez następne 10 lat.
+Tekst Sponsorowany+